Application Information

Promotional video

Screenshot

Full description

תפקידי העוגה בתרבות מודרנית

לאורך השנים, עוגות קיבלו מספר תפקידים טקסיים, מעבר להיותן כיבוד מקובל בארוחות שונות וקינוח אהוב.

עוגת יום הולדת היא חלק מחגיגות ימי הולדת. נהוג להגיש לרוב עוגה בת קומה אחת או שתיים שחלקה העליון משוטח, ועליו מוצבים נרות קטנים וצבעוניים. מספר הנרות על העוגה הוא כגילו החדש של הנחגג באותו יום, ולעתים מוסיפים נר נוסף “לשנה הבאה”. חתן יום ההולדת מביע משאלה כמוסה, ואז מכבה את הנרות. על פי המסורת, לחתן יום ההולדת הזכות לפרוסה הראשונה.

במדינות רבות במערב עוגת חתונה היא חלק חשוב בטקס הכלולות. לרוב העוגה בעלת מבנה המונה מספר קומות ויכולה להיות בעלת צורה מפוארת. מקובל כי בקומה העליונה ביותר, שיכולה להיות בגובה פני המבקרים, מציבים פסלונים זעירים של חתן וכלה, לעתים עשויים מרציפן אכיל. אף על פי שעוגת החתונה לרוב ייצגה פריון ושפע לזוג הטרי, כיום תפקידה התרחב לחלק מטקס החתונה, שבו הכלה והחתן בוצעים מול האורחים פרוסה ממנה, ומאכילים זו את זה.
סוגי עוגות כיום

לאורך מאות בשנים התפתחו העוגות כחלק עיקרי וחשוב במטבחים רבים, בהתאם לחומרים הזמינים, מזג האוויר וטעם מקומי נרכש. עוגות מסוימות זכו ליחס של נכס צאן ברזל במטבחן, כגון עוגת השטרודל האוסטרית, עוגת הדובוש ההונגרית ועוגת הטירמיסו האיטלקית.

כיום קונדיטוריות ברחבי העולם מגישות מגוון של עוגות ללא תלות בתרבות המקומית, וניתן לקנות את מרבית סוגי העוגות בכל מקום כמעט. להלן מספר סוגי עוגות פופולריים במיוחד:

עוגה בחושה היא עוגה שבה רובם המוחלט של מרכיביה מעורבלים יחד, ידנית או במערבל מזון. בדרך כלל הכנת עוגה זו מתחילה בערבול השמן והסוכר וממשיכה בהוספת ביצים, חומרי הטעם ולבסוף הקמח שעורבב מראש עם חומרי תפיחה.

עוגת תופין (נקראת גם עוגת ספוג, לייקח או טורט) היא עוגה המכילה כמות גדולה של קצף ביצים במטרה להחדיר אוויר לבלילת העוגה כך שתהיה אוורירית יותר. עוגות תופין יוצאות גבוהות וקלות במרקמן ואפשר למלא אותן ולצפות אותן בקרמים וקצפות וכך ליצור עוגות מפוארות.

רולדה היא עוגת תופין שנאפתה בתבנית שטוחה, וגולגלה יחד עם מילוי קרם, קצפת או ריבה תוך ניצול גמישותה, המושגת באמצעות קצף הביצים.

עוגת שמרים היא עוגה המבוססת על בצק שמרים. עוגות אלה הן כבדות ועשירות, בעלות ריח ייחודי, ונשמרות היטב בקירור. בבקה היא עוגת שמרים עם מילוי.

מאפין הוא עוגה אישית הנאפית בתבנית שקעים.

סופלה מתוק הוא מאפה תפוח שבסיסו חלבוני ביצים מוקצפים המקים לו את מרקמו וגובהו.

קלאפוטי היא עוגה צרפתית העשויה מפירות אפויים בבלילה נוזלית ועשירה.

עוגות ללא אפייה הן עוגות שמתבססות על מוצר אפוי מוכן כגון בישקוטים או ביסקוויטים והכנתן אינה כוללת כלל אפייה.

מאפים המכילים מאפיינים הדומים לעוגה

פאי הוא מאפה שטוח ונמוך שבסיסו בצק פריך והוא ממולא בפירות, קרמים או קצפת. לרוב נאפה בשני שלבים: ראשית הקלתית (בסיס הבצק) נאפית בצורת קערה עד לקשיות בינונית, ואז נכנס המילוי והפאי חוזרת לאפיה מלאה.

פחזניות הן מאפים קטנים על בסיס בצק רבוך הנהנים ממרקם אוורירי במיוחד ובדרך כל ממולאים בקרם או קצפת.

ראו גם

עוגת גבינה
עוגת שוקולד
זאכרטורטה
עוגת היער השחור
עוגת פירות
עוגת חג המולד
פנפורטה
עוגת ספוג
קסאטה סיציליאנה
עוגת מזון מלאכים
עוגת גזר
קרם שניט
עוגת שיש

עוגת שמרים במילוי זרעי פרג
עוגת שוקולד
עוגה טבעונית
עוגת חתונה
עוגה מעוטרת בתותים וג’לי.
מבחר עוגות אישיות

עוגות

מתכונים

מתכונים קלים

קרין גורן מתכונים

Notes

Close Menu